aktualizace: 17. dubna 2021


„Nyní bych měl říci něco hlubokého. Komika se však nedá definovat. Jsem z velké části nevinen pohoršlivou skutečností, že se mi obecenstvo směje často dříve, než se objevím na scéně. Musím-li však přece říci něco vážného, tedy: Nevím, v čem můj humor spočívá, vím však, že mám rád člověka, že se mi všechno, co není upřímné a živé, zjevuje v groteskní podobě, že bych chtěl svou činností rozšířit trochu jasu, zdraví a přirozenosti v tomto životě.

Jsou komikové, jichž humor prýští z jakéhosi zklamání, nebo smutku. Já se vždy v životě více radoval a snad něco z této radosti přeskakuje do hlediště."

Vlasta Burina 1925 - Vlasta Burian: Komik století – Ondřej Suchý (1991)

 9. dubna 2021 oslavil Vlasta Burian 130 let od svého narození a už přes 100 let nás baví a rozesmává. Jedná se o tak silnou osobnost, která právem nese titul "KRÁL KOMIKŮ", který mu udělil Emil Artur Longen už v roce 1927 v románu Král komiků. I přesto, že sám autor upozorňuje, že se jedná o smyšlený příběh - tak stejně je silně spojován s Vlastou Burianem.

 "Nelíčím krále komiků jako skutečnou osobu, ačkoliv každá bude věřit, že tím králem smíchu je míněn geniální komik Vlasta Burian. Je pravda, že používám laskavého svolení Vlasty Buriana, abych zpracoval některé události a příběhy z jeho vlastního života i jeho vzpomínky, jež mně během našeho spolupůsobení u divadla vypravoval, ale celkový vývoj hrdiny románu a mnoho událostí je mnou vymyšleno. Velikou část jsem si přimyslil a pozměnil hrdinu románu tak, aby nevzniklo podezření, že román líčí Vlastu Buriana."

Emil Artur Longen - Král komiků 15. října 1927

 Tento titul už několikrát potvrdil, ať vítězstvím v anketě České televize o "Krále komiků", kde se umístil na prvním místě, tak tím, že jeho filmová hvězda nehasne i přes třetí generaci. Jeho jméno zná i dnešní mladší generace - tam jsem se setkal s příznakem "Český Chaplin".  Mně osobně okouzlil v patnácti letech a do dnešního dne mně nepřestává obdivovat. Já letos slavím 40 let a chci své narozeniny oslavit společně s Vlastou Burianem. Na jeho počest jsem si nechal vyrobit odznak, abych ho mohl mít u sebe (na klopě nebo v práci na pracovním stole) a jako druhý dárek zveřejňuji časovou osu, která mapuje jeho život a dílo.

 Jedná se o časovou osu,která by měla vyčlenit události v jeho životě a usměrnit tak přehled - možná i upřesnit - některé události v jeho životě. Proto budu velice rád, když se podělíte o své názory a připomínky k časové ose.  kontakt zde

Chtěl bych poděkovat Ondřejovi Suchému a Jaromíru Farníkovi za spolupráci, fotografie a vůbec za vše co pro památku Vlasty Buriana dělají ( a že toho není málo), Jiřímu Jírů za poskytnuté fotografie jeho strýce Václava Jírů a Lucii Kochové.

V Dobrovízi 17. dubna 2021 - Pavel Stříbrný