3. května 1947
Třetí soudní proces ve velkém sále Městské lidové knihovny – odsouzen po zásahu STB – odsouzen k pokutě 500 000,- Kč, veřejnému pokárání, 3 měsíce ve vězení (které si odseděl v zajišťovací cele) a k zákazu veřejného vystupování.
Tři soudní procesy (1. přihlásil se k německé národnosti; 2. Propagoval nacismus; 3. Společensky se stýkal s Němci)
Jeho nesporným proviněním bylo, že vystupoval v rozhlasové skeči Hvězdy nad Baltimore, zesměšňující členy londýnské vlády (V.B. parodoval Jana Masaryka).
(předposlední den platnosti retribučních dekretů)
Nový předseda Miroslav Houska – přišel novými trumfy:
– trvrzení svědků obžaloby, že obviněný „pokaždé zdravil Němce nacistickým pozdravem zdviženou pravicí“. – Burian připustil, že „někdy takto sám v divadle zdravil“ ale hájí se, že vždycky „takto činil ze žertu, nikdy ne vážně“, Užívání pozdravu mimo divadlo naprosto popíral.
– Proti dalšímu „svědectví“ byl však bezmocný. Houska vyrukoval s výpovědí vězněné herečky Lídy Baarové, někdejší Burianovy filmové i divadelní partnerky. (protokol ze 13. června 1946 … končící slovy: „Celý život a chování Vlasty Buriana v době okupace a jeho protičeské vystupování, kupříkladu účinkování ve skeči Hvězdy nad Baltimore, vyplynuly z jeho přátelských styků s okupanty a ze snahy zavděčit se jmi každým způsobem… Všichni musí podle pravdy potvrditi, že Burian v době okupace nechoval se jako dobrý Čech a spolupracoval dobrovolně s okupanty, s jejichž významnými činiteli se velmi přátelil.“) – výpověď byla vynucena pod nátlakem.
Na základě výpovědi L. B. byl V.B. odsouzen. K pokutě 500 000,- Kč a trestu vězení na tři měsíce (do vězení nenastoupil – odseděl si to ve vazbě v r. 1945).