PŘED 85 LETY: 10.10.1935 – 16.10.1935
„Poslední zprávy”, nový film A-B s Voskovcem a Werichem. Společnost A-B započne 15. ledna 1936 s natáčením nového filmu Voskovce a Wericha. Oba autoři již pracují na scenáriu tohoto filmu, jehož děj je čerpán z rušného prostředí moderní žurnalistiky. Jméno filmu je „Poslední zprávy” a V. a W. v něm sehrají hlavní role dvou konkurenčních reportérů. Podobně jako ve filmu „Hej rup!“ i zde pozadí celé historie bude v úzkém vztahu k současné době.“
„Film nebyl realizován.“ (DFA)
„Filmová soutěž o 5000 KČ. Pražská společnost Foxova vypisuje u příležitosti premiéry filmu „Století v Plamenech” zajímavou soutěž o 5000 KČ. První cena je 3000 Kč, druhá 1000 Kč a třetí 500 Kč. Dále bylo uděleno 5 cen po 100 Kč pro útěchu. Bližší podmínky soutěže obdrží návštěvníci premiéry v Metru na zvláštním modrém letáčku.“
„Století v plamenech / The First World War/, USA, 1934“ (DFA)
„Život pana prezidenta v obrazech. V těchto dnech dokončil Propagafilm třetí díl světelných obrazů o životě pana prezidenta. Obrazy tohoto dílu předvádějí činnost pana prezidenta za války a ve válce r. 1914—1918. I k tomuto třetímu dílu přednášky, skládající se ze 108 světelných obrazů, jest přikládán slovní výklad, který podle autentických dat vypracoval za redakce vrch. odb. rady Škracha soukromý archiv pana prezidenta. Tyto světelné obrazy jsou zhotoveny na normálním kinofilmu, zvaném Diafilm. Jmenovaná firma zhotovila dostatečný počet sérií těchto světelných obrazů, takže přednáškou o panu prezidentovi může oslaviti národní svátek každá škola v Československé republice. Stejně v neomezeném počtu jsou k dispozici: První díl, obsahující 46 obrazů z dětství, mládí a ze studií pana prezidenta od r. 1850 do r. 1877. Druhý díl, 59 obrazů, doba od r. 1877—1914: vědecká a publicistická činnost pana prezidenta ve Vídni, příchod do Prahy a veřejná aktivita za války.“
„Řed. Josef Auerbach padesátníkem. Vedoucímu řediteli Elektafilmu Josefu Auerbachovi bylo 7. října 50 let. Ředitel Auerbach je dnes jednou z nejznámějších osobností československého filmu u nás i v cizině. V době deseti let vybudoval společnost, která zaujímá v Československém filmu i v domácí výrobě vedoucí místo. Přišel do Prahy r. 1919 z Vídně, v červenci 1924 vstoupil do společnosti Elektafilm, která pak pod jeho vedením zaznamenala rychlý rozmach s přičleněnými spol. Slaviafilm a Moldaviafilm. V době němého filmu investovala spol. Elektafilm skoro 11/2 milionu Kč do němých filmů a v éře zvukového filmu dostoupil investovaný kapitál sumy 30 mil. Kč. Společnost Elektafilm stala se nejen největší domácí výrobnou, ale dovezla jako půjčovna na 250 filmů cizích do ČSR. Z nejznámějších domácích úspěšných filmů, které razily českému filmu cestu do světa, jsou: „C. a k. polní maršálek“ s Vlastou Burianem a Machatého „Extase“.
„Návrat filmové výpravy „Janošíka” ze Slovenska. Minulý čtvrtek odjela ze Slovenska filmová výprava Lloydfilmu, která natáčela v Tatrách exteriéry filmu, za režie Mac Friče. Výprava přijela v pátek ráno do Prahy.“
„Premiéra: 17. ledna 1936; Lloydfilm“ (DFA)
„Vinobraní na Mělníce ve filmu. Hraničářské slavnosti u příležitosti vinobraní na Mělníce, kterých se zúčastnilo tisíce dětí, byly zachyceny pro zvukový žurnál Paramountu, který je promítán v pražských kinech.“
„Literáti a filmová kritika pro Filmovou spolupráci. O akci Ústředního svazu kinematografů pro zajištění výroby hodnotných čsl. filmů, zvané Filmová spolupráce, projevuje se stále zvyšovaný zájem. Aby byl Filmové spolupráci dán již v základě podklad pro zdůraznění kulturního a politického významu filmu, budou přizváni ke společné činnosti literáti a filmová kritika. Tak bude možno také uplatnit ve výrobě nové směry a proudy, které dosud byly odbývány nezájmem výrobců pro t. zv. vkus obecenstva.“
Kinorevue 08/1935 (124-126)
v původním jazyce a stylistiky