25.07.1935 – 31.07.1935 Drobné příspěvky
„Zlatá Kateřina” do Ameriky. Český film Ufy „Zlatá Kateřina”, který režíroval Vladimír Slavínský a v němž titulní úlohu vytvořila Antonie Nedošínská, bude uveden v nejbližší době v Americe. V amerických kinech bude hrán v původní české verzi s anglickými titulky.“ (P)
Premiéra: 23. února 1934 (DFA)
„Film o Štefánikovi schválen. V poslední schůzi Filmového poradního sboru byl schválen výrobní program filmu „M. R. Štefánik”, který bude natáčen spol. Nationalfilm za režie Jana Svitáka.“ (P)
Premiéra: 25. října 1935 (DFA)
„12 premiér filmu „Jana”. Nový český film „Jana” jehož exteriéry natáčí rež. Emil Synek na Šumavě, bude uveden v premiéře současně ve 12 kinech Velké Prahy. Ve všech těchto kinech bude hrán 14 dní.“ (P)
Premiéra: 11. října 1935 (DFA)
„Největší scény ve filmu „Studentská máma”. V neděli dopoledne budou natáčeny na Slovenském ostrově největší scény nového filmu rež. Vladimíra Slavínského „Studentská máma” při hudebním festivalu. Filharmonický orchestr bude dirigovat Josef Dobeš a všichni účastnici tohoto festivalu, k němuž je vstup na ostrov volný, budou zachyceni do filmu.“ (P)
Premiéra: 20. září 1935 (DFA)
„Maryša” se začíná filmovat. Za režie Josefa Rovenského začínají se na moravském Slovácku filmovat exteriéry „Maryši“. Film natáčí operatér Karel Degl, Maryšu hraje Jiřina Štěpničková a Francka Vladimír Borský.“ (P)
Premiéra: 29. listopadu 1935 (DFA)
„Hašlerův pád za zvuků rakouské hymny. V těchto dnech natáčel rež. Mac Frič poslední, ale také nejtěžší scénu Šamberkovy veselohry „Jedenácté přikázání”. Je to scéna, při níž je Karel Hašler jako c. a k. okresní hejtman vyhozen z prvního poschodí, aby se za zvuků rakouské hymny zapích´ do země. K této obtížné scéně byly konány sáhodlouhé přípravy, při nichž velkou úlohu hráli hasiči a záchranná plachta, na konec však vylíť Karel Hašler z okna tak rychle a bravurně, že scéna — na štěstí pro něho — nemusela být ani opakována.“ (P)
Premiéra: 30. srpna 1935 (DFA)
„Dr. Poledník soudním znalcem. Dr. Bedřich Poledník z A-B byl jmenován soudním znalcem u krajského trestního soudu v Praze pro obor techniky zvukového filmu.“ (P)
„Přesídlení. Společnost Esapfilm přesídlila do nových místností Praha II, u Půjčovny č. 3.“ (P)
„Šedesátiny vrch. polic. r. Skřivana. Minulou neděli dožil se 60 let vrchní policejní rada Emil Skřivan, který je přednostou hudebního oddělení při pražském policejním ředitelství. Do tohoto oddělení, které má na starosti pražské zábavy, patří také kina. V těchto kruzích je vrch. polic. r. Skřivan vážen pro své osobní vlastnosti.“ (FTK)
„Herecké zkoušky na „M. R. Štefánika”. Minulý týden konal rež. Jan Sviták pro film „M. R. Štefánik”, který vyrábí spol. Nationalfilm, zkoušky s herci. Jsou to vesměs členové bratislavského Národního divadla Jan Borodáč, Olga Borodáčová-Országová, Andrej Bagar, J. Sýkora, M. Sýkorová a J. Plachý-Tůma z plzeňského divadla. Zkoušky byly konány v rámci Filmového studia.“ (FTK)
Premiéra: 25. října 1935 (DFA)
„Táborský slet sokolstva byl zfilmován zpomaleně Ing. Brichtou pro zvukový žurnál Ufy, který vyšel tento týden. Vysoce zajímavé zpomalené snímky výkonů našich sokolů na nářadí byly zaslány do Berlína a budou zařazeny také do ostatních evropských žurnálů Ufy.“ (FTK)
„Jistebničtí zpěváčci ve filmu. Jistebničtí zpěváčci, dětský pěvecký sbor, jeden z nejlepších v republice, hoši a dívky menšinové Masarykovy školy v Jistebníku pod Bezkydami na Moravě, zpívají ve stejnojmenném zvukovém dodatku, který uvede na podzim Arkofilm. Tento dětský pěvecký sbor dobyl si při svém vystoupení před panem prezidentem v Lánech jeho velmi lichotivého uznání a zahraniční tisk, zvláště vídeňský, přirovnává jej k světoznámému vídeňskému chlapeckému pěveckému sboru „Wiener Sängerknaben”. Ve filmu „Jistebničtí zpěváčci” jsou zachyceny krásy moravských Beskyd, nejkrásnějšího koutu Moravy, za zvuků národních písní „Teče voda, teče …“ a „Osiřelo dítě”. (P)
Kinorevue 48/1935 (435-437)
v původním jazyce a stylistiky