09.01.1935 – 15.01.1935 Drobné příspěvky
„Ceny za nejlepší film. Prager Film-Kurier udělil zlatou medaili za nejlepší filmy r. 1934 režiséru Vl. Slavínskému za film „Matka Kráčmerka“ a režisérum Jeanu Benoit-Lévymu a Marii Epsteinové za francozský film „La Maternelle“ (Děti velkoměsta). Film „Matka Kráčmerka“ byl uznán jako typicky český lidový film a film „La Maternelle“ získal zlatou medaili jako nejumělečtější zahraniční produkce. (FTK)
„Slovenská premiéra filmu „Grandhotel Nevada“. O Vánočních svátcích se konala v Báňské Bystrici slovenská premiéra nového českého filmu Ufy „Grandhotel Nevada“, který režíroval Jan Sviták. Premiéra měla velký úspěch; „Grandhotel Neveda“, jehož exteriéry byly natočeny v Tatrách a na Slovensku, byl nadšeně přijat obecenstvem.“ (P)
„Velký úspěch „Polské krve“ v Německu. Německá verze zfilmované operety Oskara Nedbala „Polská krev“ běží stále s obrovským úspěchem v Německu. Exklusivní premiéra české verse byla v úterý 25. prosince v kinu Fénix. Obě verse režíroval K. Lamač, obě byly natočeny na Barrandově a úlohu Heleny v české i německé versi hraje a zpívá Anny Ondráková, úlohu hraběte Bolo, kterou v německé versi hrál Ivan Petrovič, hraje tenorista Štefan Hoza.“ (FTK)
„Premiéra filmu Polská krev byla už v pátek 21. prosince 1934 v kině Fénix. Tak uvádí zdroj NFA.“ (DFA)
(DFA)
„Gustav Fröhlich a Lída Baarová o Vánocích v Praze. Lída Baarová přijela na Vánoce do Prahy se svým partnerem z filmu „Barcarola“, Gustavem Fröhlichem. Navštívili spolu několik pražských kin, aby shlédli právě promítané filmy a prohlédli si také barrandovské ateliery, o jejichž celkovém účelném i moderním řešení se vyslovil Fröhlich velmi pochvalně.“
„S kamerou Československem: „Od západu k východu“. Pod tímto názvem natočila spol. Elektafilm třídílný propagační přírodní snímek, který je určen pro Anglii, Německo, Francii a Italii, není jen fotografickým zaznamenáváním obrazů našich měst a jejich pozoruhodností, ani mrtvou fotografii staveb, ulic nebo krajiny, nýbrž chce říci něco cizině o Československu stejnou řečí, jakou k ní promlouvá propaganda jiných států. „Od západu k východu“ je zvláště filmová pouť 22 československými městy, která určil Klub českoslov. turistů. Z nich a kolem nich zachycuje vše, co může podpořit naše dobré jméno za hranicemi. Při sestavování filmu bylo přísně dbáno čistého charakteru jednotlivých měst i oblastí a jednotné linie celku, aby neskresleně vyjádřil krásu naší vlasti nejen obrazem, ale i vnitřním pojetím díla. Film je podložen hudbou, a u jednotlivých měst krátkým slovním doprovodem, který je synchronisován řečí státu, v němž bude promítán. Montáž a redakci filmu měl Ladislav Brom, hudbu komponoval Josef Dobeš a u kamery byl operatér Karel Kopřiva.“ (P)
„V lednu premiéra filmu „Píseň domova“. První zvukový film Pavla Ludikara „Píseň domova“, režírovaný Josefem Rovenským, byl uveden spol. Elektafilm v prvním lednovém týdnu v pražské premiéře v kinech Lucerna a Kotva. (P)
„Premiéra filmu „Píseň domova“ – oficiální název „Tatranská romance“ – byla 4. ledna 1935“. (DFA)
„Nejúspěšnější román „Hvězda“ bude zfilmován. Producent Špelina zahájil přípravné práce k zfilmování dosud nejúspěšnějšího románu „Hvězdy“, M. Radoměrské „Světlo jeho očí“, který natočí v lednu pro spol. Dafafilm. Producent Špelina natočil před lety dosud nejobchodnější český film „Sextánku“ a je přesvědčen, že úspěch tohoto filmu bude ještě větší. O popularitě tohoto román svědčí, že byly na tento film získány předem již 3 pražské premiéry.“ (FTK)
„Naše hudební dodatky k cizím filmům. Pražská spol. Cinéfilm vyrobí v nejbližší době několik krátkých hudebních filmů, jako dodatky k filmům cizí provenience, které k nám dováží na ukázku a uskutečňuje jejich prodej našim půjčovnám.“ (P)
„Obsazení filmu „Světlo jeho očí“. Pro nový český film, který natočí producent Špelina pro Dafafilm podle populárního románu M. Radoměrské „Světlo jeho očí“, vyjednává se pro hlavní úlohy s herci: J. Marvanem, Č. Šléglem, H. Vítovou, T. Grosslichtovou a E. Fialou. Hudbu komponuje J. Stelibský. Jedna z hlavních představitelek bude vybrána ve velké veřejné soutěži, která se připravuje. (FTK)
„Zmiňovaných herců zůstal jen Čeněk Šlégl. Do hlavní úlohy byly vybrány: Jiří Steimar, Jiří Dohnal a Zita Kabátová. Premiéra filmu byla 6. března 1936.“ (DFA)
„Dokumentární film o Kolumbii. Generál Klecanda natočil za svého pobytu v Kolumbii za spolupráce kolumbijské armády vlastní kamerou dokumentární film, ve kterém zachytil řadu zajímavých, sensačních i aktuálních snímků. Z letadla podařilo se mu zfilmovati přelet přes Kordilliery; dále jsou ve filmu některé jedinečné záběry na řeku Amazonku a z veletoku Putavaja, sensační snímky z pralesa, kterým se prosekával kolumbijské vojsko a konečně návštěva amerického presidenta Roosevelta v Bogotě, hlavním městě Kolumbie. Dokumentární film o Kolumbii bude mít asi 1500 metrů a jeho sestřih, montáž a konečnou redakci provede Ladislav Brom.“ (P)
„Nový film Vladimíra Slavínského „Jedna z milionů“. Režisér Vladimír Slavínský dokončí v těchto dnech scenario svého nového filmu „Jedna z milionů“ za spolupráce E. A. Longena a Julia Schmitta. S filmováním začne Slavínský v polovině ledna na Barrandově; pro hlavní úlohy byli angažování Hana Vítová, Theodor Pištěk a L. Pešek. Hudbu k filmu komponuje Jára Beneš a u kamery bude Jan Stallich.“ (P)
„Hudba k filmu „Koho jsem včera líbal?“. K veselohře „Koho jsem včera líbal?“, kterou natáčí v české a francouzské versi spol. Elektafilm v atelieru Host, komponoval původní hudbu Ferry Gyulai.“ (P)
„Film měl premiéru 1. května 1935. Film byl dlouho považován za ztracený, ale materiál se nakonec našel. V hlavních úlohách je Adolf Minský, Milka Balek-Brodská, Hana Vítová, režie Jan Svoboda. (DFA)
Kinorevue 20/1935 (395-397)
v původním jazyce a stylistiky